Murator / Barbara Adamska
W Polsce o magazynach energii elektrycznej mówi się dużo, ale montuje się je rzadko. Są jednak kraje, gdzie znaczna część inwestorów w system fotowoltaiczny – domowy czy też na potrzeby firmy – od razu decyduje się na konfigurację zawierającą magazyn energii.
1. MAGAZYNOWANIE ENERGII ZMIENIA RYNEK ENERGII ELEKTRYCZNEJ
W ostatnich latach temat magazynowania energii nabrał dużego znaczenia w związku ze wzrostem popularności systemów wytwarzania energii elektrycznej w instalacjach odnawialnych źródeł energii (OZE).
Jednak, wbrew pozorom, kwestia ta sama w sobie nie jest nowa, a nie – które technologie służące magazynowaniu energii mają ponad sto lat. Powszechnie znane elektrownie szczytowo-pompowe są w istocie magazynami energii, mimo że w języku polskim mają w nazwie słowo „elektrownia”. Gromadzeniu energii służą również akumulatory w samochodach czy telefonach komórkowych. Nie wyczerpuje to jednak listy metod magazynowania energii elektrycznej. W zależności od wymaganej pojemności i czasu rozładowania do dyspozycji stoi szereg technologii.
Rys. 1. przedstawia różne rodzaje magazynów energii, grupując je pod kątem czasu rozładowania i pojemności. Blisko początku układu współrzędnych umieszczone są superkondensatory, które charakteryzują się niezwykle krótkim czasem rozładowania. Stosuje się je coraz powszechniej i świetnie sprawdzają się one wszędzie tam, gdzie dochodzi do dużych obciążeń o charakterze impulsowym, jak chociażby w układach zasilania gwarantowanego. Z kolei duża pojemność i długi czas rozładowywania to cechy charakterystyczne urządzeń wykorzystujących gazy palne: wodór lub syntetyczny metan. Jest to technologia, która ma potencjał rozwiązania problemu z magazynowaniem energii elektrycznej nawet przez miesiące. Jej możliwe zastosowanie to chociażby przechowanie nadwyżkowej energii wyprodukowanej w instalacjach fotowoltaicznych w okresie letnim, w celu wykorzystania jej zimą. Na zasadach komercyjnych takie magazyny nie mają obecnie racji bytu, jednak badania nad tą metodą, zwaną z ang.Power-to-Gas, prowadzone są bardzo intensywnie. Stosowane są również inne sposoby magazynowania energii, jak chociażby zasobniki nadprzewodnikowe (z ang. Superconducting Magnetic Energy Storage – SMES) czy magazyny w postaci sprężonego powietrza. Jednak to nie te technologie sprawiły, że temat magazynowania stał się tak popularny, zarówno w debacie profesjonalistów zajmujących się rynkiem energii, jak też odbiorców końcowych oraz wyszedł poza branżę energetyczną. Stało się tak dzięki intensyfikacji wykorzystania akumulatorów litowo-jonowych. Użycie tego rozwiązania w telefonach komórkowych, laptopach oraz samochodach elektrycznych wpłynęło na wzrost świadomości odnośnie do funkcji, jakie mogą spełniać, zaś poprawa ich parametrów, idąca w parze ze spadkiem cen, przełożyła się na poprawę ekonomiki ich zastosowania. To spowodowało, że magazynowanie energii elektrycznej wytwarzanej w instalacjach OZE, przykładowo w fotowoltaicznej, stało się realną opcją.
Dalej w artykule o:
2. DOMOWY MAGAZYN ENERGII – CO TO JEST?
3. PO CO MAGAZYN ENERGII W INSTALACJI PV?
4. UDZIAŁ ZUŻYCIA WŁASNE GO I STOPIEŃ AUTARKII
5. WPŁYW MAGAZYNÓW ENERGII O NIEWIELKIEJ POJEMNOŚCI NA SIEĆ ELEKTROENERGETYCZNĄ
6. CZY MAGAZYN ENERGII MOŻE BYĆ NIE BEZPIECZNY?
7. MAGAZYNY ENERGII – SZEROKA OFERTA URZĄDZEŃ, ALE … NIE W POLSCE
8. MAGAZYN ENERGII: JAKI AKUMULATOR?
9. RYNEK MAGAZYNÓW ENERGII W POLSCE
10. MAGAZYNY ENERGII A JEJ JA KOŚĆ NA POTRZEBY PROCES ÓW TECHNOLOGICZNYCH
11. MAGAZYNY ENERGII A JEJ JA KOŚĆ NA POTRZEBY PROCESÓW TECHNOLOGICZNYCH
12. MAGAZYNY ENERGII A ROZWÓJ ELEKTROMOBILNOŚCI
13. MAGAZYNY PRĄDU SOLARNE GO O DUŻEJ POJEMNOŚCI
Aby nieodpłatnie przeczytać cały artykuł wystarczy zapisać się do naszej listy kontaktów.
Formularz subskrypcji znajdziesz w prawym bloku – nie zapomnij zaznaczyć listy: PUBLIKACJE ZAMKNIĘTE!
Po otrzymaniu od nas specjalnego kodu, otrzymasz nieodpłatny dostęp do materiału poniżej oraz każdej innej treści eksperckiej.